חזרה לשגרה

חברים שלום רב, 
 
כולנו, מי יותר ומי פחות, חוזרים אט אט לשגרה וכולנו תקווה שזו תהיה שגרה מהירה ובטוחה.
 
אנו בלשכת המסחר ישראל יוון פעלנו לאורך כל התקופה המאתגרת הזו ומאחורי הקלעים, בכדי לקדם סדר יום גם ליום שאחרי. ידיעות ועדכונים שונים העברות אליכם במהלך החודשיים האחרונים.
 
ככל שהתנאים יאפשרו זאת, אנו נפעל ביתר שאת לקראת פעילות רציפה ובעלת תוכן. 
 
אנו שמחים לעדכן אתכם על כך ששיתופי הפעולה שלנו עם שגרירות יוון בישראל, שגרירות ישראל באתונה ומשרדי ממשלה שונים ביוון ההולכים ומתהדקים ואנו זוכים להתייחסות ולהכרה בכך שאנו יוזמים, פועלים ומקיימים. 
 
מהלך משמעותי אותו יזמנו בחודש אפריל הוא בתחום Home Land Security. שלחנו מכתב רשמי אל שגריר יוון בישראל ובברכתו ומשם אל משרד ראש הממשלה היווני, אשר נתן התייחסותו וביקש את השר הממונה לקדם את היוזמה לשיתוף פעולה באמצעות פורום ביטחון הפנים אותו הקמנו ואותו מוביל חברנו אחז בן ארי, לקידום טכנולוגיות ושירותים מישראל.  בנוסף, ביקשנו את לשכת המסחר יוון ישראל להקים פורום דומה. בהקשר זה, והודות למאמציו של אחז, מכתב מטעם הלשכה העוסק בתחום זה, יעלה באתר סיב”ט. 
 
מהלך נוסף ונוגע לכולנו הוא בתחום התיירות והאירוח.  איציק קמיליאן דובר הלשכה וביחד עם דימיטריס, המנהל האדמיניסטרטיבי של הלשכה, יזמו ראיון ראיון בלעדי בחדשות 12 עם שר התיירות היווני המדבר על אסטרטגיית היציאה של ממשלת יוון וחזרה למסלול הטיסות, תיירות ואירוח. הראיון שודר ב 04/05/2020.  מצ”ב לינק. 
 
בהמשך לכך, קיבלנו פניה לסיוע בראיון עם השר בחדשות כאן 11. 
 
במסגרת הפעילות השוטפת, אנו פועלים לבחון מה כן יתאפשר לקדם במהלך שנה זו ולקראת שנה הבאה מתוך הפעילויות שתכננו לשנת 2020 ונאלצנו לדחות בשל משבר הקורונה. כל זה ויותר מכך, אנו עושים במסגרת המשאבים העומדים לרשותנו וביחד עם תרומתם של לא מעט מחברי הלשכה הנכונים לסייע. 
 
פורום הנדלן בראשות איתן מעוז ממשיך בפעילותו ובוחן את השינויים בשוק היווני והשפעתם על שוק הנדלן ביוון לטווח הקצר ובטווח הארוך. איתן זמין לפניותיכם בנושא. 
 
לצערנו הרב, קופת המזומנים של הלשכה אינה מאפשרת פעילויות מרחיקות לכת, עסקיות וחברתיות ותודות לסבי מיוניס, יו”ר הלשכה, אשר מפעם לפעם תורם מכספו הפרטי לתחזוק הפעילות. מכאן אנו קוראים לחברים שעדיין לא הסדירו תשלום, לטפל בנושא בהקדם ולסייע לנו במאמצינו. כמו כן, לקרוא לחברים נוספים לבוא ולהצטרף. 
 
אנו ממליצים לא להסיט את מבטיכם ממה שקורה ויקרה ביוון בתקופה הקרובה. הזדמנויות עסקיות חדשות שירימו ראש ויקראו גם לישראלים לגלות
התעניינות. במסגרת זו, שלחנו ידיעון המדבר על פרויקטים לאומיים והפרטות מתוכננות ואלו שכבר יצאו לדרך ביוון. 
 
אחד התחומים שמאוד מעניין את חברי הלשכה והציבור הישראלי הוא תחום הנדלן ובתוכו, תעשיית האירוח. אנו צופים שינוי בחודשים הקרובים וגם בשנה הבאה, שינוי שיבוא לידי ביטוח בהיצע מחודש של נכסים למכירה, בכללם נכסים מיוחדים וכן ירידת מחירים לעומת העליה בשיעור של כ-8.5% בשנת 2019. אין ציפייה לראות ירידת מחירים זוחלת כזו שתשתווה לזו של המשבר הכלכלי שפקד את יוון בשנת 2008 ונמשך כעשר שנים וניצנים של התאוששות עקבית נראו כבר מסוף 2018 ובשנת 2019. 
 
ימי משבר הקורונה הידקו את היחסים המדיניים בין ישראל לבין יוון. נדבך נוסף ביחסים הטובים למדי בין שתי המדינות, יחסים המייצרים ברית אסטרטגיית העוסקת בהיבט הפוליטי, בטחוני, כלכלי, חברתי ותרבותי בעידודו של הממשל היווני הנוכחי. 
 
אנו בלשכת המסחר ישראל יוון מתכוונים לנצל מגמה זו עד תום. 
 
בכוונתנו לכנס את האסיפה הכללית במהלך חודש יוני. כמו כן, דימיטריס החל במהלך לתיאום שיחות טלפוניות עם כל אחת ואחד מהחברים ולהחליף דיעות, רעיונות ולתאם ציפיות. 
 
מפגשים עסקיים \ חברתיים מקומיים מתוכננים לחודשים יולי וספטמבר 2020.  
 
מפגש חברי לשכה וסגל שגרירות יוון בישראל מתוכנן לסוף חודש יוני או במהלך חודש יולי 2020.
 
בכוונתנו לאמץ את מודל הוובינרים ולקיים מפעם לפעם וובינר בהשתתפות גורמים משפיעים ליצירת שיח פתוח וחופשי.  מודל הוובינר תפס מקום אצל כולנו בתקופה זו ונראה כי ישאר כחלק בלתי נפרד מההוויה העסקית והחברתית. 
וובינר ראשון המתוכנן לחודש מאי או בתחילתו של חודש יוני יהיה בהשתתפות שגריר יוון בישראל ובו נשוחח על הפן הכלכלי ומה יוון תציע למשקיעים זרים ובכללם, ישראלים.       
הוובינר הבא יהיה בהשתתפותו של שגריר ישראל ביוון. על כך תבוא הודעה. 
 
נשמח מאוד שתקראו את הניוזלטרים והידיעות הפרטניות אותם אנו שולחים והצעות לשיפור יתקבלו בברכה. 
 
לנוחיותכם, מצ”ב שוב השאלון אותו יזמנו בכדי לסייע לנו לקבל תמונה רחבה יותר של סדרי העדיפויות של חברי הלשכה כלפי פעילות עסקית ביוון. המשבר הנוכחי יצר שינוי סדרי עדיפויות אצל מרביתנו. 
 
בשם הנהלת הלשכה, מאחלים לכם בריאות טובה ופרנסה בריאה. 
 
 
שלכם, 
 
קובי ביטון
מנכ”ל לשכת המסחר ישראל יוון
 

ניוזלטר נדל"ן מספר 2 \ מרץ אפריל 2020

יוון – קורונה – נדל”ן  – TO BE OR NOT TO BE

זהו הניוזלטר השני של פורום הנדל”ן של לשכת המסחר ישראל-יוון. 

מטבע הדברים, העיסוק המרכזי בעותק זה הינו השפעות משבר הקורונה.

יוון, הפתיעה את כולם בביצועיה המרשימים בהתמודדות במשבר הנוכחי, החל מנקיטת צעדים מהירים ויעילים, המשך במשמעת התושבים וכלה בתוצאה הנוכחית – בהובלה בקרב מדינות אירופה בהשטחת עקומת ההידבקות. 

המדינה החלה להכריז על הצעדים הבאים ליציאה מהסגר, גם כאן, באחריות רבה ובאופן הדרגתי על מנת שלא לפגוע בהישגים שהשיגה עד כה. כמו כן, הציעה המדינה צעדים להקלה על שוק הנדל”ן כפי שתראו בכתבה המצורפת.

בשלבים ראשונים אלו של משבר הקורונה, שצפוי להתגלגל למשבר כלכלי, ראינו השפעות ראשונות על שוק הנדל”ן המסחרי, המלונאות וההשכרות לטווח קצר. 

עפ”י קרן המטבע הבינ”ל, הפגיעה בתוצר הלאומי צפויה להיות ביוון הגבוהה ביותר באירופה (10% בשנת 2020) והאבטלה צפויה להגיע ל 22.3% בשנה זו (ראו קובץ מצורף).

ניתן לצפות שהמיתון הקרוב ישפיע על כל המשק, וגם על שוק הנדל”ן למגורים.

 

נמשיך לעקוב ולעדכנכם,

קריאה נעימה, איתן

 

דחיית הרפורמה לעדכון המחיר השמאי הממשלתי

 

בחודש מאי 20′ המדינה היתה צפויה להכריז על עדכון המחיר השמאי של הנכסים.

כידוע, המחיר השמאי נקבע על ידי משרדים מובילים שנבחרים על ידי המדינה. על בסיס מחיר זה נקבעים מחירים ושירותים שונים, כמו גם מס הרכישה.

לאור משבר הקורונה, והציפייה להשפעות המשבר הכלכלי הקרב על שוק הנדל”ן נדחתה הרפורמה עד למועד מאוחר יותר.

 

המדינה נחלצת לסייע לשוכרים שנפגעו ממשבר הקורונה

ממשלת יוון החליטה לסייע ולהקל על השוכרים שהכנסתם נפגעה כתוצאה ממשבר הקורונה. 

על פי ההצעה, שוכר דירה שאיבד את מקום עבודתו, או שוכר נכס מסחרי שנאלץ לסגור את עסקיו, כתוצאה ממשבר הקורונה, ישלמו שכ”ד מופחת בגובה של 60% משכה”ד המקורי.

משיחותיי עם מקומיים, נודע כי המשכירים התרעמו על כך, ולאור הלחץ שהופעל הוסיפה המדינה כי היא זו שתשלים את ה-40% הנותרים לבעלי הנכסים כך שגם הם לא יפגעו. ככל הנראה צעד זה יהיה בדמות הקלה במיסוי הנובע מההכנסה על הנדל”ן, ולא בצורה של הכנסה ישירה.

בנוסף, מקלה המדינה על בעלי הנכסים, בדחייה של תשלומים והתחייבויות על הנכסים (כמו הלוואות) למשך ארבעה חודשים.

 

 

 

 

 

ניוזלטר תקופתי אפריל 2020

יוון – הפרטה – לפני, היום ואחרי – הזדמנויות עסקיות

הקרן לפיתוח נכסים של ממשלת יוון (בבעלות המדינה),,HELLENIC REPUBLIC ASSET DEVELOPMENT FUND   להלן (HRADF)ממנפת נכסים בבעלות המדינה.

בשיתוף פעולה הדוק עם ממשלת יוון, HRADF מקדמת את ביצוע תהליכי ההפרטה במדינה, תוך אחריות מלאה על יישום המדיניות המתאימה.

תוכנית ההתממשות של הקרן כבר בעיצומה ומשימתה היחידה היא למקסם את הפיתוח על ידי משיכת השקעות ישירות בתשתיות, אנרגיה, נדל”ן ותחומים אחרים, תוך השגת יתרונות חשובים נוספים כגון יצירת מקומות עבודה, מודרניזציה של תשתיות וקידום מכירות במטרה לסייע לקידום הרפורמות הנחוצות.

 

הפרטת נכסים לאומיים החלה עם השתרשותו של המשבר הכלכלי שפקד את יוון במטרה להיפטר מנכסים, ולהכניס לקופת המדינה הון רב הנדרש כמו אוויר לנשימה. תוכנית ההפרטה היא חלק מתוכנית ההבראה המערכתית הרב שנתית אותה הממשל הנוכחי ממשיך ליישם תוך יעול התהליך ושינויים מתבקשים כתוצאה ממשבר וירוס הקורונה המחייב גמישות ושינוי יעדים.

 

הזדמנויות עסקיות אלו הם בהיקפים משמעותיים וחברות בסדר גודל פעילות בינלאומי בוחנות את המשמעויות במטרה לגשת לאותם מכרזים ולהגיש הצעות. תאגידים ישראליים ראויים בהחלט להתמודד ואף לזכות.

 

שלכם,

 

קובי ביטון

מנכ”ל

ניוזלטר פורום הנדל"ן ינואר פברואר 2020

דברי פתיחה

אני מתכבד לפתוח את השנה עם ניוזלטר ראשון דו-חודשי, בנושא נדל”ן ביוון.

בימים אלו ובמהלך האסיפה הקרובה נגבש את המתווה של פעילות הפורום, באופן שיהיה לתועלת ולטובת חברי הלשכה העוסקים בנדל”ן ביוון. 

הנכם מוזמנים להצטרף לקבוצת הפייסבוק של פורום הנדל”ן של הלשכה, לכתוב ולשתף פוסטים וסקירות במסגרת פעילותכם בכל רחבי יוון (אתונה, סלוניקי, ערים נוספות, איים) לתועלת יתר חברי הקבוצה, בין אם הם חברי הלשכה ובין אם (עדיין) לא.

בנוסף, הנכם מוזמנים לכתוב לי ולהציע נושאים לניוזלטרים הבאים.

קריאה נעימה, איתן

 
 
 
 

סיכום שנת 2019 מוצלח לכלכלת יוון ולהשקעות הנדל”ן במדינה

בתחום הנדל”ן, אתונה הובילה עם עליית מחירים שנתיים של 11.91% ברבעון השלישי של 2019 ואחריה באותו רבעון סלוניקי עם עליית מחירים בשיעור של 8.52%. בערים אחרות, עלו מחירי הנדל”ן בשיעור של 6.87%. 

ביולי 2019 התקיימו בחירות ביוון במהלכן נבחר קיריאקוס מיטסוטאקיס (מפלגת “הדמוקרטיה החדשה”), הממשלה בראשותו החלה בצעדים לקידום ועידוד השקעות מקומיות וזרות במדינה. בחודש אוקטובר 2019 הכריז ראש ממשלת יוון על השעיית תשלומי המע”מ (בשיעור 24%) שחלו על היתרי בניה חדשה ונכסים חדשים שלא נמכרו ושנבנו לאחר 1 בינואר 2006.

 

 

https://www.globalpropertyguide.com/Europe/Greece/Price-History
 
 
עליה חדה בדמי השכירות, ביחס לשכר הממוצע ביוון
 

כתוצאה מהאקלים הכלכלי החיובי, מציפיות המשקיעים ובעלי הבתים לתשואות גבוהות, וגם כתוצאה מביקוש גבוה יותר לדירות שכורות, דמי השכירות ביוון מראים במקרים רבים עליה על אלה שלפני המשבר. כתוצאה מכך, רבים מעוניינים לעבור לדירות קטנות יותר או לאזורים שאינם מרכזיים. 

במקרים רבים נראה כי שכה”ד מהווה 60%-70% מהשכר הממוצע במשק שהינו קרוב ל-1000 אירו. במאמץ לייצב את השוק ולעודד השכרות לטווח ארוך (על חשבון טווח קצר) מוצע להוריד את המיסוי מהשכרה לטווח ארוך ל-10% במקום 15% עד להכנסה של 12,000 אירו כיום.